2009-01-21Meblarstwo: W ochronie praw autorskich

lipiec 2008/ 7(91)

opracowała Irena Muszałowska

Firmy, które wkładają wiele wysiłku w tworzenie oryginalnych, nietuzinkowych wyrobów starają się za wszelką cenę chronić je przed kopiowaniem i podrabianiem. Tak postępuje też GAMET.

- Niejednokrotnie spółka miała do czynienia z kopiowaniem swoich produktów i sprzedawaniem ich na przykład pod inną marką - mówi przedstawiciel firmy GAMET. - Aby uniknąć takich i innych działań z zakresu nieuczciwej konkurencji, nowo wprowadzane wzory akcesoriów meblowych i budowlanych są obecnie rejestrowane w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego. Dzięki temu spółka uzyskuje ich ochronę prawną zarówno Polsce, jak i na całym terytorium Unii Europejskiej.

W celu dodatkowej ochrony swoich produktów, GAMET podjął decyzję o nanoszeniu cechy na produkowanych wyrobach. Znakowanie produktów cechą jest wykonywane w trakcie procesu ich wytwarzania. Rozmiar cechy i jej umiejscowienie zależy przede wszystkim od kształtu produktu. Zawarta jest ona w polu o średnicy 3 - 5 mm i umiejscowiona tak, aby po zamontowaniu w meblach nie była widoczna. Istotne jest to, że cecha wyczuwalna jest za pomocą dotyku, dzięki czemu łatwo można zidentyfikować oryginalne pochodzenie detalu.

Pierwszym wyrobem z cechą GAMETU jest uchwyt GU14, który jest także tegoroczną nowością produktową firmy. Docelowo każdy wyrób ma być znakowany w ten sposób.

- Nanoszenie cechy ma jednoznacznie odróżnić akcesoria produkowane przez GAMET od całej masy podobnych wyrobów na rynku - wyjaśnia przedstawiciel firmy GAMET. - Dzięki nanoszeniu cechy spółka chce jeszcze bardziej uwiarygodnić markę GAMET w oczach klientów i wyróżnić ją na tle konkurencji.

Podpisy pod zjęciami:

1. Cecha GAMET po zamocowaniu produktu na meblu nie jest widoczna.
2. Uchwyt GU14 jest pierwszym wyrobem GAMETU, który został oznakowany cechą.

Konkurencja nie tylko nie śpi, starając się dorównać innym firmom, ale czasami bywa też nieuczciwa. Przekonał się o tym niejeden producent. Spółka GAMET chroni swoje wyroby między innymi poprzez znakowanie ich cechą GAMET. W ochronie praw autorskich.pdf/files/artykuly_zalaczniki/2009-01/meblarstwo_gamet_w_ochronie_praw_autorskich_07_2008.pdf