2009-02-16 Kurier drzewny: Jak hartuje się uchwyt meblowy?

Kurier drzewny 2(10)  Meblarski przegląd

Zanim uchwyt meblowy, gałka, nóżka czy wieszak pojawią się na półce w hurtowni meblarskiej albo znajdą się już bezpośrednio na meblach, przechodzą długą i złożoną drogę produkcyjną. Doskonałe zgranie ze sobą procesu projektowego oraz technologii produkcji i wykańczania w firmie GAMET S.A. sprawia, że każdy wytwarzany detal jest tak samo doskonały.

Wdrażanie nowych produktów do oferty GAMET S.A., wymaga po pierwsze pełnego zaangażowania wielu ludzi począwszy od handlowców, marketingowców, projektantów, jak i fachowców od wykonywania dokumentacji oraz pracowników wszystkich wydziałów produkcyjnych. Po drugie to także konieczność zastosowania nowoczesnych technologii zapewniających niezawodną jakość, trwałość i powtarzalność wyrobów. 

Po pierwsze - projekt
Pierwsza faza procesu produkcyjnego akcesoriów meblowych i klamek, to projektowanie. Nad projektami nowych wyrobów i ich koncepcją wzorniczą pracują zarówno projektanci zatrudnieni w dziale rozwoju, jak i uznani niezależni projektanci, a wśród nich między innymi: Tomasz Andrzej Rudkiewicz (Projektant Roku 2008) , Ute Broeker, czy Sebastian Olszewski, którzy współpracują z firmą GAMET S.A. od wielu lat.

Po drugie - prototyp
Na podstawie projektu wykonanego w programie 3D w bardzo krótkim czasie drukowany jest prototyp przestrzenny modelu. GAMET S.A. wykonuje proces drukowania we własnym zakresie dzięki posiadanej nowoczesnej drukarce 3D. Po pozytywnym zweryfikowaniu preferencji i oczekiwań klientów co do nowego wyrobu, wykonywana jest jego dokumentacja: konstrukcyjna, technologiczna, a także dokumentacja oprzyrządowania.

Po trzecie - produkcja
GAMET S.A. posiada własną narzędziownię wyposażoną w najwyższej jakości urządzenia. Dzięki temu powstają tu nawet najbardziej skomplikowane formy do odlewania ciśnieniowego, które rozpoczyna właściwy proces produkcji. W procesie tym wykorzystywany jest jako surowiec ZnAl, tj. stop cynku i aluminium.
Aby usunąć ślady po wlewie i podziałach formy odlewy są następnie szlifowane. Jest to proces wykonywany ręcznie przy pomocy szlifierek.
W dalszej kolejności następuje tzw. obróbka wibrościerna, czyli mechaniczne wygładzanie powierzchni odlewów, które pozwala na przygotowanie powierzchni wyrobów do końcowej obróbki. Następny etap to operacje gwintowania otworów pod elementy mocujące.
Nakładanie ozdobnych powłok galwanicznych w procesie elektrochemicznym, kolejny etap produkcji, odbywa się na jednej z najnowocześniejszych zawieszkowych linii galwanicznych w Europie. W pełni automatyczna linia zapewnia jednoczesne prowadzenie ośmiu procesów technologicznych w całkowicie zamkniętym obiegu.
W końcowej fazie produkcji odbywa się lakierowanie: proszkowe lub natryskowe farbami mokrymi.

Kontrola i pakowanie
Praca działu kontroli jakości w przypadku nowych wyrobów polega na   wyrywkowej kontroli elementów, w tym nawet najmniejszych detali, a także na porównywaniu odcieni kolorystycznych powłok galwanicznych.
Montaż i pakowanie stanowią ostatnią fazę produkcji. Wyroby pakowane są ręcznie w standardowe, fabryczne opakowania z logo firmy lub w sposób ustalony wcześniej z klientem.
(aBr)

Fot. 1 Projektowanie w programie przestrzennym fot. GAMET S.A.
Fot. 2 Prototypowanie fot. GAMET S.A.
Fot. 3 Obróbka wibrościerna fot. GAMET S.A.
Fot. 4 Szlifowanie fot. GAMET S.A.
Fot. 5 Galwanizowanie fot. GAMET S.A.
Fot. 6 Kontrola jakości fot. GAMET S.A.
Fot. 7 Pakowanie fot. GAMET S.A.

Od projektu do wdrożenia gotowego wyrobu